Home Gündem NASA’dan Jüpiter Gezegeni’nin 3 Boyutlu Atmosfer Görüntüsü

NASA’dan Jüpiter Gezegeni’nin 3 Boyutlu Atmosfer Görüntüsü

by teknolog

Bilim insanları, NASA’nın 2016 yılında gezegene ulaşan Juno sondası sayesinde elde edilen verilerle Jüpiter’in atmosferinin ilk üç boyutlu görüntüsünü üretmeyi başardı. Bu görüntü Juno’nun şimdiye kadarki her geçişi sırasında elde ettiği veriler ışığında üretildi.

NASA’nın Jüpiter’in yörüngesindeki Juno sondasından elde edilen yeni keşiflerle birlikte Jüpiter’in atmosferinin ilk 3 boyutlu görüntüsü elde edildi. Uzay aracı, 2016’dan bu yana güneş sistemimizdeki en büyük gezegenin yörüngesinde dönüyor. Jüpiter’in atmosferinin ilk 3 boyutlu görüntüsü, 2011’de fırlatılan ve 4 Temmuz 2016’da gezegene ulaşan Juno‘nun şimdiye kadarki her geçişi sırasında elde ettiği veriler kullanılarak üretildi. Uzay aracı tarafından gönderilen son veriler, bilim insanlarının gezegenin karmaşık atmosferi hakkında daha derin bilgiler öğrenmesini sağladı.

NASA’nın Gezegen Bilimi Bölümü direktörü Lori Glaze: “Juno‘dan gelen gözlemler, Jüpiter’in esrarengiz gözlemlenebilir özellikleri hakkında yeni bilgiler içeren bir hazine sandığını açıyor.” dedi. Bilim insanları, Jüpiter’in bulut tepelerinin altını incelemek ve siklonların ve antisiklonların yapısını araştırmak için Juno’nun mikrodalga radyometresi büyük avantaj sağladı. Verilerden yola çıkarak yaklaşık 300 yıldır devam ettiği düşünülen Büyük Kırmızı Leke antisiklon fırtınasının, bulut tepelerinin altında 350 kilometre boyunca uzandığı anlaşıldı.

Genel olarak siklon ve antisiklonların yapılarına bakıldığında ise siklonların üstte daha düşük atmosferik yoğunluklarla daha sıcak, altta ise daha yüksek yoğunluklarla daha soğuk olduğu ve antisiklonların da tam tersi şekilde üst kısmının daha soğuk, alt kısmının ise daha sıcak olduğu anlaşıldı.

Related Posts

Leave a Comment