Home Gündem ABD’de Bir Aile iPhone Face ID Özelliği Sayesinde Zehirlenmekten Kurtuldu

ABD’de Bir Aile iPhone Face ID Özelliği Sayesinde Zehirlenmekten Kurtuldu

by teknolog

ABD’de dokuz yaşındaki kız çocuğu iPhone’larda bulunan Face ID özelliği sayesinde hem kendi hem de ailesinin hayatını kurtaran bir arama yaptı. iPhone’larda böyle bir özelliğin bulunması kullanıcılarını ikilemde bıraktı.

Dokuz yaşındaki Jaylin Barbosa, kapalı olan iPhone Face ID özelliği sayesinde ailesinin ölmekten kurtardı. ABD’de soba zehirlenmesi benzeri bir şekilde karbonmonoksit zehirlenmesi yaşayan bir aile küçük kızları sayesinde acil yardıma ulaştı. Jenaratörü çalıştıran aile, yeterli havalandırma olmadığı için zehirlenme riskiyle karşı karşıya kaldı. Anne, babası ve kardeşini baygın halde bulan 9 yaşındaki Jaylin Barbosa hemen 911’i aramak için babasının iPhone’unu eline aldı.

Bilindiği üzere iPhone’larda normal şartlarda uyurken veya baygınken telefonun ön kamerasını yüzünüzü gösterdiğinizde kilit açılmıyor. Fakat küçük kızın babası bu ayarı kapattığı için Jaylin telefonun kilidini açmayı başardı. Bu sayede ailesini ölümden kurtaran Jaylin’in ise olay sırasında evin dışında olduğu ve zehirlenmeden etkilenmediği ortaya çıktı. Ancak bu durum teknolojinin hayatımızı kurtaran yanları dışında bazı endişeleri de ortaya çıkarıyor. Özellikle iPhone yüz kilidi koruması Face ID, yüksek dikkat ayarı açık olduğunda kesinlikle telefonun açılmasına izin vermeyecekti.

Related Posts

Leave a Comment